Jak urządzić wspólny pokój chłopca i dziewczynki?
   04/19/2021 10:30:10     Ogólna    komentarzy 0
Jak urządzić wspólny pokój chłopca i dziewczynki?

Jak urządzić pokój chłopca i dziewczynki?

Mówi się, że kobiety są z Marsa a mężczyźni z Wenus. Jak pogodzić te dwie planety w codziennych aspektach życia.. i trafnie urządzić wspólną przestrzeń. 

Aranżacja domu i mieszkania wymaga często sporo kreatywności, ale gdy w grę wchodzi urządzenie pokoju dla chłopca i dziewczynki trzeba nieźle się wysilić, aby zadowolić dwa różne światy. Przede wszystkim przy urządzaniu wspólnego pokoju należy wziąć pod uwagę wiek dzieci, ich potrzeby i zainteresowania. 

Nasze Prestiżowe - jak urządzić pokój wspólny pokój dziecięcy i chłopięcy?

Integracja rodzeństwa jest bardzo ważna. Gdy zatem planujemy stworzyć pokoik dla chłopca i dziewczynki, możemy przy tym zadbać o budowanie więzi między naszymi dziećmi. Jednak pamiętajmy, że nawet najbardziej zgodne rodzeństwo nie może spędzać ze sobą całego czasu, jakim dysponuje i na pewno potrzebuje choćby namiastki własnego pokoju. Gdy zatem chcemy stworzyć piękny pokój dla chłopca i dziewczynki, inspiracje czerpmy przede wszystkim z gustu naszych dzieci

Pokój dla chłopca i dziewczynki

Na początek  Decyzja - łączymy czy dzielimy pokój?

Kluczowa jest odpowiedź na pytanie: Co lubią moje dzieci i czy da się to połączyć, czy też nie? Jeśli dzieci zdradzają wspólne zainteresowania, oraz zaakceptują uniwersalny wygląd / tematykę pokoju, wybieramy wariant neutralny i różnicujemy przestrzeń chłopięcą i dziewczęcą w sposób delikatny, lub w ogóle nie różnicujemy.

Pokój dzieci powinien być możliwie jak najbardziej neutralny, bo masz jak w banku, że twoje dziecko nie będzie się kochać w Teletubisiach przez najbliższe pięć lat. Zawsze bezpieczniej powiesić plakat z ulubioną postacią z kreskówki niż malować ją na ścianie, lampie, szafie oraz firance.

Wydzielanie stref w pokoju dziecięcym

W przypadku, gdy dwójka rodzeństwa ma zamieszkiwać jeden pokój, najlepszym rozwiązaniem jest postawienie ścianki działowej, która przedzieli pokój na pół. Możecie tu wykorzystać drzwiczki ażurowe, ale tylko wtedy gdy pomieszczenie jest duże. 

Jeżeli natomiast musicie zagospodarować mały pokój dla dwójki szkrabów to lepiej wydzielić kąty meblami i kolorami, a w zanadrzu mieć przenośny parawan dekoracyjny lub mini (dostępny w naszej ofercie w razie potrzeby “rozdzielania rodzeństwa” w sytuacjach tego wymagających).

Jak urządzić pokój dziecięcy?

Dobór kolorystyki w pokoju dziecięcym

Pokoje dziecięce z reguły powinny być jasne, dlatego należy o tym pamiętać wybierając kolor ścian.  W naszej strefie klimatycznej, gdy wciąż mamy za mało słońca, jasne ściany również pięknie rozświetlają całe wnętrze.

W pokoju wspólnym najlepiej wypadają kolory ścian neutralne i stonowane, uzupełnione barwnymi plamami w postaci mebli, akcesoriów, lub dekoracji ściennych.

A co zrobić, jeśli córka marzy o błękitnych ścianach, a chłopiec o fototapecie z ukochanym modelem samochodu? Zgódź się na obie wersje – fragment pomieszczenia zaaranżuj według jej upodobań, a fragment według jego. W końcu to ich azyl!

Możemy zastosować też podział przy pomocy motywów ulubionych przez dzieci,, aby każda ze stref miała całkiem odrębny charakter. Tu  warto zaakcentować zainteresowania i charakter naszych pociech.

Oświetlenie w pokoju dla dzieci

Oświetlenie w pokoju dzieci powinno być dostosowane do wieku naszych pociech. Na każdym etapie rozwoju dziecka potrzebna jest inna moc światła i rozmieszczenie światła w pokoju.

Jednak aby uzyskać spójność w pokoju chłopca i dziewczynki, w centralnym punkcie powinien zawisnąć główny, duży żyrandol, który oświetli środek pokoju, czyli najczęstsze miejsce do zabawy dzieci. 

Dodatkowo zamontuj kinkiety i lampy ścienne, które  zapewniają doświetlenie strefy przy łóżku. Emitowane przez nie światło powinno być stosunkowo słabe, by nie rozbudzało dzieci podczas snu.

Oświetlenie jest też bardzo ważne w miejscu, które poświęcone jest do nauki naszego dziecka. Jest to miejsce, w którym spędzają one wiele czasu, dlatego my jako rodzice powinniśmy zadbać o ich wzrok. 

W pokoju dziecka należy zastosować  ciepłą barwę oświetlenia, bądź ewentualnie pośrednią: pomiędzy ciepłą a zimną. 

Jak zaaranżować pokój dla chłopca i dziewczynki?

Meble, szafeczki, półeczki w dziecięcym pokoju

W pokoju “wspólnym” korzystnie wyglądają mebelki o prostych liniach, bez ozdobników, uniwersalne dla obu płci.

Ważny jest wybór odpowiednich biurek dla dzieci. gdyż dzieci w wieku szkolnym powinny mieć miejsce do nauki z wygodnym blatem i krzesłem na odpowiedniej wysokości. Idealne byłyby dwa meble, na przykład biurka narożne, które dają każdemu z dzieci sporo przestrzeni do zabawy i nauki, a do tego zostawiają wolną przestrzeń w środkowej części pokoju. 

Innym pomysłem jest wyodrębnienie części do nauki poprzez  ustawienie biurek przodem do siebie i rozdzielić je regałem. 

Z technicznej strony pamiętajcie, że blat biurka dla dzieci powinien mieć 50 cm głębokości i 60-75 cm szerokości. Ważne jest również, aby ręce położone na blacie zginały się w pod kątem 90 stopni, a ekran monitora oddalony był od dziecięcego wzroku o 50-70 cm.

Szafy ubraniowe dla dzieci

Jeśli chodzi o aspekty praktyczne, ważne, by nawet mniejszego wzrostu dzieci miały swobodny dostęp do codziennych ubrań. Warto, aby szafa była wyposażona w plastikowe pojemniki. np. na sezonowe obuwie, czy szaliki oraz czapki.

Dodatkowe miejsca na przechowywanie.

Wspólny pokój równa się podwójna ilość rzeczy. Urządzając więc go koniecznie musimy pomyśleć o tym, gdzie będziemy je wszystkie przechowywać.

Idealnie sprawdzą się wszelkie kufry, kosze, pojemniki czy półki. Każda rzecz warto, aby miała swoje miejsce, to wszystko pomaga w utrzymaniu porządku, dzieci po skończonej zabawie wiedza też, gdzie mają daną zabawkę odłożyć.

Wspólny pokój dzieci

Czas na sen. Jakie łóżka to pokoju dziecięcego?

Jeśli tylko możesz, zdecydowanie polecamy zakup dwóch oddzielnych łóżek dla obydwojga dzieci. I pamiętaj, aby pościel, motyw na niej, była wyznacznikiem  wydzielonej strefy Marsa i Wenus.:)

W niewielkich pokojach najlepiej zdecydować się na łózko piętrowe, które jest fantastycznym wynalazkiem, który zapewni komfortowy sen dwójce dzieci, dostarczy radości z jego użytkowania, a tym samym zajmie względnie niewiele miejsca na podłodze.  Podczas wyboru łóżka piętrowego należy kierować się dobrą jakością wykonania i stabilnością jego konstrukcji, bowiem parametry te w istotnym stopniu mają wpływ na bezpieczeństwo dzieci.

I ostatnie... Zachowaj spójność aranżacji

Nawet gdy urządzimy dwie zupełnie różne strefy pokoju, warto zadbać o to, aby posiadały one jakiś element wspólny, np. jeden duży dywan do zabawy na środku czy też wzory powtarzające się po obu stronach pokoju. Dzięki temu pomieszczenie będzie się lepiej prezentować jako bardziej spójne i harmonijne.

Nie bój się!  Puścić wodze fantazji i stwórz miejsce, które będzie cieszyć, rozwijać i sprawiać, że każdy z domowników poczuje się tam dobrze, niezależnie z jakiej jest planety :). Bo to miłość i komfort rodziny tworzy całą galaktykę..

Share This Post :

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby komentować