Jak dbać o blat kuchenny?

04/06/2021 10:19:55    komentarzy: 0
Jak dbać o blat kuchenny?
Zainspiruj się nami:

Jak zabezpieczyć kuchenny blat drewniany przed wilgocią?

Kuchnia jest pomieszczeniem specyficznym. Spędzamy w niej dużo czasu i wykonujemy wiele czynności – większość z nich może jednak skutkować uszkodzeniami czy zabrudzeniami naszych drewnianych powierzchni. Drewno to wspaniała alternatywa dla zimnych płytek czy kamienia, doskonały sposób na ocieplenie każdego, nawet minimalistycznego wnętrza, ale wymaga odpowiedniej pielęgnacji i oprawy.

Kupując blat drewniany, możemy zamówić go w wersji zaimpregnowanej bądź surowej. Kiedy zdecydujemy się na tą drugą opcję musimy liczyć się z koniecznością zabezpieczenia go przed wilgocią i czynnikami zewnętrznymi. Kochani przybliżymy Wam bliżej ten temat, aby wasze blaty służyły wam na długie lata.Blat kuchenny znajduje się najczęściej w sercu domu, czyli kuchni. To prawdziwy synonim elegancji. Ale pamiętajmy, że w kuchni czyha na niego wiele codziennych niebezpieczeństw i niespodzianek – gorące garnki, zaplamienia, ostre noże i inne przybory powodujące uszkodzenia mechaniczne.

impregnacja-drewnianego-blatu

I tu nasuwa się dylemat - olejować, czy lakierować blat, a może wosk?

Zacznijmy od wymagań jakie mamy wobec blatu kuchennego, i wtedy wybierzmy odpowiedni preparat. Ale podstawowa zasada jest taka, że w każdym wyborze musi to być produkt przeznaczone do kuchni, ze specjalnym atestem, dopuszczającym go do kontaktu z żywnością. Przeanalizujmy więc  poszczególne metody zabezpieczenia drewnianej powierzchni:

OLEJOWANIE to jedna z najstarszych technik zabezpieczania drewna

  • renowacja olejowanego blatu możliwa jest „od ręki” – delikatnie szlifujemy drobne rysy, odpylamy, wcieramy olej i mamy blat drewniany jak nowy!
  • wybierzmy olej specjalnie przetworzony do drewna - lniany. Dlaczego? Należy on do grupy olejów schnących, może mieć kontakt z żywnością, Dostępny jest w wersji surowej, czyli jako olej tłoczony na zimno, jak również tzw. gotowanej, czyli jako olej w procesie produkcji podgrzany do temperatury kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Poza tym olej lniany do drewna może być wzbogacony o naturalne pigmenty, dzięki którym możliwe jest olejowanie drewna na biało czy na inny wybrany kolor.
  • olejowanie wybierzmy jeśli chcemy nadać drewnu głębszy, cieplejszy charakter wybierzmy olej, gdyż doskonale uwydatnia słoje i podkreśla naturalny charakter surowca, jednak, wnikając głęboko w materiał, może delikatnie przyciemnić barwę wybranej deski
  • zaletą tej metody jest to, że olej wnika w drewno, nie pozostawiając równej warstwy na powierzchni, przez co blat nie traci swojej charakterystycznej chropowatej struktury
  • olej zabezpiecza blat drewniany od środka
  • by olejowana powierzchnia zyskała aksamitny połysk, konieczne jest jej dokładne wypolerowanie. Do tego zadania można użyć szmatek z miękkich tkanin, np. flaneli, filcu, czy bawełny.
  • każde ponowne olejowanie blatu należy wykonać po ok. 3-6 miesiącach i powtarzać tę czynność wtedy, gdy blat traci blask lub zaczyna wsiąkać wodę (średnio co 6 miesięcy).
  • pamiętaj! Nasączone olejem pędzle, szmatki czy tarcze polerskie mogą ulec samozapłonowi, dlatego po pracy należy trzymać je w pojemniku z wodą.
  • olejowane drewno nie jest odporne na plamy, dlatego od razu należy wycierać wszystkie płyny, które znajdą się na jego powierzchni.
  • ważne: warto dobrze przemyśleć swoją decyzję, bowiem zaimpregnowane olejem drewno nie nadaje się do lakierowania – chyba, że usuniemy całą nasyconą warstwę, zmniejszając grubość blatu nawet o kilka milimetrów

 olejowanie-blatu-sosnowego-debowego

LAKIEROWANIE to dobry pomysł jeśli zależy Ci na zachowaniu naturalnego koloru blatu

  • renowacja olejowanego blatu możliwa jest „od ręki” – delikatnie szlifujemy drobne rysy, odpylamy, wcieramy olej i mamy blat jak nowy!
  • lakier poradzi sobie z szerszym spektrum powierzchni – nawet tych wcześniej malowanych
  • lakier zawsze można usunąć (mechanicznie lub za pomocą dostępnych na rynku środków)
  • twarda powłoka lakieru nieco lepiej chroni blat przed uszkodzeniem, ale pamiętajmy, że ewentualne „losowe wypadki przy pracy” nieco trudniej zatuszować i naprawić.
  • lakierowana powierzchnia drewnianych blatów jest gładka i łatwa do utrzymania w czystości.
  • dodatkowo, lakier uwypukla walory drewna, podkreśla jego szczegóły.
  • warstwa lakieru ochrania blat przed wnikaniem wilgoci oraz chroni przed zabrudzeniami.
  • lakier ma też swoje wady – dosyć szybko się przeciera i jest mało odporny na działanie wysokich temperatur.

impregnacja-blatu-drewnianego

WOSK skuteczni chroni blat przed wilgocią, ale trzeba uważać na plamy

  • łatwo zniwelować uszkodzenie mechaniczne blatów drewnianych, wcierając w nie trochę wosku
  • nie jest odporny na wysokie temperatury
  • najmniej odporny na rysy i przebarwienia
  • utwardza się 30 dni, więc trzeba uważać przez ten okres
  • głównie wybierany do zabezpieczania blatów mebli typu komoda, stolik nocny lub kawowy

blat-drewniany-jak-najlepiej-zadbac

OKLEJANIE BLATU

Jeśli domownicy traktują drewno jako materiał budowlany, nie zaś dekoracyjny, to zamiast lakierowania lub olejowania można postawić na oklejenie drewnianych blatów kuchennych. W sklepach dostać można okleiny w różnych kolorach, które z powodzeniem pokryją blaty bezpieczną warstwą odporną na wodę i zabrudzenia.

I jeszcze jedno.. Pamiętajcie: Po zakupie surowego blatu warto jak najszybciej go zamontować, bo drewno jak leży – może po dłuższym czasie się odkształcić, wygiąć, to jest naturalne.

A i jeszcze dobra rada..:) Drewniane blaty najlepiej prezentują się z drewnianymi okiennicami i drewnianymi żaluzjami, które możecie nabyć w naszym prestiżowym sklepie. Zapraszamy!

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby komentować