Mieszkanie w stylu rustykalnym
   02/11/2021 10:23:54    komentarzy 0
Mieszkanie w stylu rustykalnym

Mieszkanie w stylu rustykalnym

Każdy z nas często przywołuje zdjęcia, wspomnienia z dzieciństwa spędzone na wsi u dziadków, tęskni za beztroską, za kromką chleba z cukrem i mlekiem prosto od krowy. Taki sielski nastrój, wystrój oparty na bliskości z naturą, zgodny z jego spokojnym trybem coraz częściej staramy się przenieść do domu aranżując go na tzw. styl rustykalny.
Urządzając mieszkanie czy dom w tym klimacie pamiętajmy jednak, że nie chodzi tylko o ślepe naśladownictwo tego, co kojarzy nam się ze wsią i naturą, ale o umiejętne łączenie takich elementów ze współczesnością.

Jak więc się do tego zabrać?
Przede wszystkim wprowadźmy elementy charakterystyczne dla tego stylu:

Naturalne drewno i meble z historią w aranżacjach rustykalnych

Kochani umeblowanie opieramy się na prostocie i naturze. Koniecznie drewno, stare drewno, najlepiej z widocznymi oznakami starości. Nie wyrzucajmy starych desek np. z rozbiórki małej szopki na wsi, bo to one mogą być elementem przewodnim wnętrza w stylu rustykalnym np., jako element dekoracyjny na ścianę lub fronty mebli. Wykorzystajmy sęki, spękania i nierównomierny koloryt, które przybliżają do tego, co naturalne, proste i nieprzerobione. A jeżeli uda nam się dostać stary ciężki drewniany stół na giełdzie staroci to idealnie wpasujemy go w kuchni lub salonie. W zasadzie we wszystkich pomieszczeniach, w oknach, możemy zamontować drewniane żaluzje, a wybierając naturalny ich kolor drewna, fajnie wtapia się w sielskie tło. Zobaczcie sami! Dodatkowym meblem może stać się też parawan drewniany lub dekoracyjny (np. z motywem kwiatów na materiale), który będzie praktycznym elementem dekoracyjnym.

Kamień i drewno – duet idealny w stylu rustykalnym

Kamień naturalny jest nieodzownym elementem stylu rustykalnego. Poza podłogami z drewna (na których obowiązkowo należy rzucić pleciony dywan:)), Nieodłącznym elementem dekoracyjnym we wnętrzach rustykalnych są kamienie. Kamienne ściany, poza tym, że są niesamowitym elementem dekoracyjnym, mają też ogromne właściwości fundamentalne.

styl-rustykalny-jakie-dodatki

Barwy rustykalne

W kwestii kolorystyki pomieszczeń należy postawić na ciepłe, neutralne barwy (biele, beże) oraz kolory ziemi (na przykład odcienie brązów).Unikajmy raczej kontrastujących, bardzo wyrazistych czy bazowych barw.

wnetrze-w-stylu-rustykalnym-tanio

Dodatki nadają smaczku i “tego czegoś”

Ogromną rolę odgrywają dodatki, które tak naprawdę tworzą atmosferę sielankowości wystroju. Naturalne tkaniny takie jak len, bawełna bądź wełna to priorytet przy wyborze zasłon, kocyków, poduszek czy serwetek. Przestrzeń zaaranżowana w tradycyjnym stylu rustykalnym nie lubi tworzyw sztucznych oraz zimnych, chromowanych i błyszczących płaszczyzn. W wiejskim domu nie powinno zabraknąć wykonanych na szydełku serwet, makatek czy plecionych dywanów. Ale z tym też nie możemy przesadzić. Tu sprawdzi się zasada: mniej znaczy więcej. W rustykalnych kuchniach dużą rolę odgrywają między innymi takie dodatki jak pojemniki na przyprawy czy różnorakie koszyczki wiklinowe na bibeloty. Nie zapominaj o dodatkach w postaci dużej ilości świeżych ziół doniczkowych. Warkocze czosnku przewieszone wokół okapu albo tuż nad wyspą nie tylko przydadzą się podczas gotowania, ale dodadzą miejscu sielskości. I jeszcze jedno! Niemniej ważne! W rustykalnym domu nie może zabraknąć naturalnych roślin, polnych kwiatów, ciepłej szarlotki oraz przytulnej, rodzinnej atmosfery.

Rustykalne aranżacje to idealne rozwiązanie dla dużych rodzin i osób spragnionych spokoju i natury. Ponadto oszczędzanie naturalnych surowców wysoko plasuje się w priorytetach ludzi. Warto zastanowić się więc, zanim wyniesiemy na śmietnik stare meble babci i dziadka, chcąc wymienić je na nowe. A może obudźmy w sobie rzemieślnika rękodzieła i odmieńmy swoje wnętrze metodą “zrób to sam”. W poszukiwaniu inspiracji najlepiej wybierzmy się po prostu na wieś, a jeżeli nie macie takiej możliwości zajrzyjcie na naszą stronę i zainspirujcie się prestiżowymi pomysłami i produktami. Na nas zawsze możecie liczyć!!!

Share This Post :

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby komentować