Jak urządzić pokój gościnny?
   02/08/2021 11:07:33    komentarzy 0
Jak urządzić pokój gościnny?

Jak urządzić pokój gościnny?

Dobry gospodarz to taki, u którego odwiedziny to czysta przyjemność. A jak wiadomo, my Polacy słyniemy z niezwykłej gościnności. Jeżeli uwielbiasz organizować spotkania ze znajomymi i chętnie zapraszasz ich do siebie na kilka dni, postaraj się stworzyć im do odpoczynku miejsce wyjątkowe. Takie, w którym sam chciałbyś odpoczywać, będąc poza domem. Weź pod uwagę nie tylko to, jak umeblować pokój gościnny, ale też, jakie rozwiązania wprowadzić, by goście czuli się jak u siebie. Ważne, aby zapewnić im intymność, prywatność i ciszę, co jest niezbędne, aby właściwie się zregenerować.

Pokój gościnny jako oddzielne pomieszczenie

Pokój dla gości warto przewidzieć już na etapie projektu domu, czy wnętrza. Przede wszystkim powinien znajdować się w zacisznym miejscu – dobrze oddzielony od pokoju dziennego, kuchni, przedpokoju. Warto pomyśleć, aby znajdował się w bliskim sąsiedztwie z łazienką. Pokój gościnny powinien być jednocześnie bardzo praktyczny i przytulny. Powinny znaleźć się w nim podstawowe meble – łóżko, szafa, stolik, fotel lub krzesło, lampka nocna. Warto postawić na jasną kolorystykę, bez prowokujących kolorów, aby goście w pełni się mogli zrelaksować. Dobrze jest zainwestować w rolety lub żaluzje, które udekorują okno i dadzą poczucie intymności. Innym rozwiązaniem są zasłony, którymi odpoczywający również będą mogli indywidualnie dopasować ilość światła. Aby optycznie powiększyć pokój proponujemy zawieszenie ich na szynach karniszowych, które poza ciekawym efektem wizualnym, zapewnią cichy mechanizm przesuwania. Miłym akcentem na podłodze będzie puszysty dywanik, który ociepli wnętrze i stopy naszych przyjaciół :). Pokój gościnny w domu nie powinien być wyłożony kafelkami, które będą nieść i odbijać dźwięki (również do sąsiadów), zamiast je tłumić.

pokoj-goscinny-jak-urzadzic-bialystok

Wydzielona strefa gościnna

Jeśli nie mamy oddzielnego pomieszczenia, które dałoby się przeznaczyć dla gości, musimy tak zagospodarować miejsce odpoczynku, aby mieli oni jak najwięcej intymności i prywatności. Przede wszystkim dobrze jest oddzielić tę część np. parawanem, aby podczas odpoczynku nikt z domowników nie zagląda im do łóżka. Dobrze, jeżeli miejsce te znajduje się jak najdalej kuchni czy pokoju dzieci, aby życie codzienne domowników nie wpływało na komfort i odpoczynek gości.

Bezpieczna przystań

Pamiętajmy, że co człowiek to opinia i poglądy. Przy aranżacji pokojów gościnnych ważne są też detale – obrazki, figurki dekoracyjne, kwiaty, książki. Nie wieszaj swoich zdjęć, ani nie narzucaj literatury politycznej czy religijnej. Postaw na neutralne dodatki, które będą pasować do wszystkich gości – w każdym wieku, każdej płci, o różnych poglądach i potrzebach.

piekne-dekoracje-do-pokoju-goscinnego

O czym musimy pamiętać?

Pokój gościnny tworzony jest na lata, także korzystajmy z nowoczesnych rozwiązań. Fajnie to zrobić porządnie, by nie wstydzić się za rok czy dwa rozpadającymi się meblami ze sklejki. Oczywiście dodatki typu: kocyki, dodatkowe poduchy, czasopismo przy lampce nocnej także miło zaskoczą naszych przyjaciół. I nie zapominajmy o świeżym, dobrej jakości komplecie pościeli, której zapach goście zapamiętają na długo! No i lustro, wiadomo, aby można było zerknąć rano, czy można już pokazać się domownikom :) Pokój powinien wyróżniać się porządkiem, czystością, miłym zapachem. Aby tak było, należy regularnie odświeżać pomieszczenie – wietrzyć, wspierać się aromaterapią, pilnować dobrej wentylacji. I coś jeszcze: hasło do Wi-Fi: niektórzy mogą to uznać za przesadę, ale mamy XXI wiek i prędzej czy później goście mogą o to zapytać. Wyprzedzimy więc pytanie i przygotujmy się od razu!
A zatem..
Gościmy, odwiedzajmy się, tego nigdy za wiele! Nic tak nie pomaga jak rozmowa drugiej osoby... Dlatego zróbmy wszystko, aby pomimo ciepłych słów i atrakcji, chciała wrócić i wrócić do naszego domu, bo diabeł tkwi w szczegółach, a szczegóły tworzą całość..

zaslony-do-pokoju-salonu-na-wymiar

Share This Post :

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby komentować