Stary dom - jak nie zniszczyć jego historii w trakcie remontu?

02/02/2021 11:20:56    komentarzy: 0
Stary dom - jak nie zniszczyć jego historii w trakcie remontu?
Zainspiruj się nami:

Odziedziczony dom po dziadkach, mnóstwo wspomnień i pamiątek, sentyment młodzieńczych lat, rodzinne spotkania...stary kredens wypełniony cukierkami i innymi łakociami, tak wyjątkowy zapach pieczonego chleba i bułeczek drożdżowych... Niezapomniane…
Czy można zachować przytulność, autentyczność starych wnętrz jednocześnie wdrażając nowoczesne rozwiązania?

W dzisiejszych czasach, przy możliwościach i dostępności szerokiej gamy produktów potrzebnych do remontu, jest to możliwe do zrealizowania. Należy pamiętać jednak, aby pochopnie nie pozbywać się wiekowych mebli, starych desek, parapetów, stołów i dekoracji, aby móc na czymś oprzeć wizje aranżując nową przestrzeń. Bardzo często ogranicza nas domowy budżet, dlatego cały proces zmian powinien odbywać się małymi kroczkami.

Jak zaoszczędzić na początek?

Każdy z nas ma rodzinę, przyjaciół którzy chętnie pozbędą się starych mebli trzymanych gdzieś w piwnicy, na strychu czy garażu. Warto to wykorzystać. Dzięki dostępnym preparatom do drewna możemy bardzo łatwo je zabezpieczyć, dając im drugie życie. Jednym z najprostszych sposobów renowacji starych mebli jest pokrycie starych powierzchni drewna nową warstwą ochronną. Renowacja mebli, podobnie jak sztuka aranżacji wnętrz, wymaga przede wszystkim kreatywności i świeżości. Czasami wystarczające może okazać się przetarcie kolejnych warstw kryjących, po czym zabezpieczenie powierzchni za pomocą bezbarwnego lakieru, które przełoży się na nieoczekiwany rezultat. W praktyce, jest to bardzo ciekawa przygoda, dzięki której stare przedmioty pokryte grubą warstwą kurzu mogą zyskać nowy blask lub całkiem nowy wizerunek, dzięki czemu doskonale komponować się będą na tle przedmiotów znajdujących się w salonie, sypialni czy pokoju dziecka. Renowacja mebli jest bardzo interesująca, gdyż aktualne trendy w aranżacji wnętrz kładą bardzo duży nacisk na przedmioty naznaczone historią. Warto do takiego wnętrza wprowadzić produkt jakim są drzwiczki ażurowe, którym możemy nadać dowolny kolor. Znakomicie wpasują się one w klimat starego drewnianego domu (czy to jako fronty w kuchni, czy drzwi do spiżarki).

kuchnia-odnowiona

Meble odnowione, co dalej?

Pamiętajmy, że na początku ważne jest narzucenie, zaplanowanie kolorystyki całego wnętrza, począwszy od ścian, kończąc na dodatkach dekoracyjnych. Nie musi to być monotonność jednego koloru w różnych odcieniach. Są zestawy barw, które w połączeniu wyglądają zjawiskowo i zawsze się obronią: np. biel i czerń przełamana fioletem czy żółcią, albo szarości z dodatkiem zieleni lub czerwieni. Jeżeli zdecydujemy się głównie na biel, jasne kolory, a fascynacja wnętrzem osłabnie zimową ponura porą, możemy je ocieplić dodatkami takimi jak poduszki, kocyki czy obrazy. Skupmy się też na oświetleniu naturalnym, czyli oknie, które jest najczęściej centralnym punktem salonu czy kuchni i potrzebuje szczególnej oprawy, aby wpasować się w całość. Nasze babki i prababki od zawsze szyły, haftowały rozmaite dekoracje na okiennice, aby stworzyć przytulny klimat, odpowiedni na każdą porę roku. Dziś np. zasłony służą nam głównie jako element dekoracyjny, tworząc nastrój prywatności. Odpowiednio dobrany kolor i tkanina potrafią nadać charakteru i stylu danemu pomieszczeniu. Dobrze z nimi komponują się nowoczesne rolety okienne, które oprócz estetycznego wyglądu spełniają swoja role jako element regulujący dostęp do naturalnego oświetlenia z zewnątrz. Warto pamiętać, że do zasłon okiennych dobrze wyglądają np. kocyki, poszewki czy wazony dobrane w tym samym odcieniu. We wnętrzach w starym stylu nie może zabraknąć też haftów czy kwiatów, które można wprowadzić na tkaninach. Należy pamiętać jednak, że nie może być ich za dużo, aby nie było za bardzo ,,po babcinemu’’. Nie zapomnijmy też o starym parapecie - aby nie wchodzić w duże koszty proponujemy specjalne nakładki renowacyjne, które są doskonałym rozwiązaniem na zniszczone parapety i prezentują się naprawdę nienagannie.

Ostatnie szlify

Na koniec rozłóżmy obowiązkowo dywan lub chodniczek na drewnianych panelach, zapalmy świeczki na kominku i odpocznijmy, aby za jakiś czas znów mieć siłę na realizowanie kolejnych zmian..bo przecież każdy stary dom kryje jakieś tajemnice i jest natchnieniem do zmian.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby komentować